E-Mail ile Pazarlama Rehberi

Metrikolog
3 min readJul 23, 2020

--

Dijital pazarlama kavramı günümüze girdiğinden beri firmalar müşteriyi çekebilmek adına çok farklı taktikler denemektedirler. Bugün bu taktiklerden en etkilisi olan E-mail pazarlama’yı sizleri sıkmadan anlatmaya çalışacağız. Hadi gelin işlerimizin hacmini önemli ölçüde artıracak E- mail pazarlamaya doğru bir yolculuk başlatalım.

E-Mail Pazarlama Nedir ?

Çoğumuz mail kutumuzu günde en az 1 kere ziyaret ederiz. Sadece hayal edin her birimizin günde en az 1 defa ziyaret ettiği yer, firmalar için eşi bulunmaz bir fırsat yaratıyor.

Not: 2020 yılında günde ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izlerken, 54 milyon insan her gün ortalama 7 saat 9 dakikasını internette harcıyor.

Markaların belirli bir hedef kitleye ulaşmak üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme, kutlama mesajlarında elektronik posta yöntemini kullanmasına E-Mail Pazarlaması denir.

Temsili E-Mail Pazarlama Örneği

Günümüzde müşteriler sadece satın alma işlemi yapmak istemiyor. Satın alımı işlemi yapılmadan önce o markaya aidiyet duymak istiyor ve bu kısımda markaları büyük bir sorumluluk bekliyor. Özetle müşterimize satın odaklı bakmak yerine ilgi alanlarını keşfetmemiz lazım.

Nasıl En Etkili Şekilde E-Mail Pazarlaması Kullanılır ?

Yukarıda E-Mail pazarlamasını açıkladık ve hepimiz aşağı yukarı E-Mail pazarlamasını anladı. Ama daha önce dediğimiz gibi ilk amacımız müşteriyi hemen satın alma işlemine zorlamak değil. İlk amacımız müşteri de aidiyet duygusunu geliştirmek ve onlara yeni trendlerden,bahsetmek.

Günün Sözü: Fiziksel dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6 kişi ile paylaşır. Dijital dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6.000 kişi ile paylaşır. — Jeff Bezos.

E-Mail Marketing kısmında en çok karşılaşılan problem; müşterimizin mailimizi görüp okumadan geçmesidir. Bu yüzden birçok firma farklı yöntemler denemektedir, hadi gelin bu yöntemleri inceleyelim.

  • Güçlü Başlık : Kullanıcılarımızın ilk olarak bakacakları yer başlık kısmı olacaktır. Bu sebepten dolayı etkili ve kısa başlıklar olması mailimizi 1 adım öne çıkaracaktır . Aynı zamanda başlığımızda sayı olması gözlerimiz tarafından daha kolay fark edilir.
  • Kullanıcıya Verilmek İstenen Mesaj: Şunu açık bir şekilde bilmeliyiz; kimse mailimizi açıp dakikalarca okumaz bu yüzden kullanıcıya vermek istediğimiz mesajı 4–5 saniye içinde vermeliyiz.
  • Hatırlanabilir Marka: Daha önce de belirttiğimiz gibi kullanıcının aklında kalabilmemiz için sadece 5 saniyemiz var . Markamızın en başta yazması ve kalın puntolarla yazması gerekir.
  • Mobil Uyumlu Olma: Günümüzde yapılan aramaların büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Aynı şekilde e-postaların mobil cihazlar üzerinden okunma oranı, gün geçtikçe artıyor. Mobilde açılmayan e-postalar da kullanıcılar tarafından silindiği için e-postalar, mobile uygun şablonda hazırlanmalı.

MARKALARDAN E-MAİLİNG ÖRNEKLERİ

Daha önce de dediğimiz gibi E-Mail marketing firmalar tarafından sık kullanılan bir yöntemdir. Sebepleri ise diğer sosyal medya içerik pazarlama türlerine göre ucuz ve etkili olmasıdır. Netflix günümüzde E-Mail pazarlamasını günümüzde en başarılı yapan firmalardan birisidir.

Netflix kullanıcılarına yeni içeriklerini tanıtmada en aktif kullandığı kanal E-Mail’dir.

Tüm anlattıklarımızı kısaca özetleyecek olursak; E-Mail Marketing markanızın daha çabuk müşteriyle etkileşime geçmesini ve aynı zamanda etkili yapılan mailing çalışmaları sizin SEO değerini yükseltir ve Google’da daha fazla trafik almanıza yardımcı olur. Her ne kadar mailing çalışmasını size kısaca anlatmaya çalışsak da etkin bir E-Mail pazarlaması güçlü bir ekip işidir. Sizde E-Mail pazarlama,dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi gibi süreçlerinizi yürütecek bir ekip arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

--

--

Metrikolog

Metrikolog, sizler için dijital pazarlama çalışmaları yaparak işinizi büyüten bir platformdur.